شبیه‌سازی محیط دی‌الکتریک چندلایه سه بعدی در CST

شبیه سازی دی الکتریک چندلایه

شبیه‌سازی محیط دی‌الکتریک چندلایه سه بعدی در مسایل الکترومغناطیس و انتشار امواج، بسیار کاربردی و دارای اهمیت بالایی است.

به‌عنوان‌مثال، شبیه‌سازی انتشار امواج در آب دریا که دارای مشخصات مختلفی در عمق‌های مختلف است و همچنین لایه بخار آب روی سطح آن قرار دارد، می‌تواند یکی از کاربردها باشد. یا اثر دریا بر انتشار امواج رادارها و آنتن‌هایی که روی دکل یک کشتی قرار گرفته‌اند، می‌تواند با توجه به این موضوع انجام شود.

از دیگر کاربردهای تقسیم فضا به دو یا چند بخش دی‌الکتریک، بررسی زاویه انتشار، زاویه عبور و زاویه برگشت موج است. وقتی یک موج صفحه‌ای به مرز بین دو محیط دی‌الکتریک با ضرایب متفاوت برخورد می‌کند، منحرف می‌شود. این میزان انحراف و همچنین یافتن زاویه‌ای که تمام موج بازتاب می‌شود از طریق فرمول‌های فرسنل بدست می‌آید.

با استفاده از تقسیم فضا و تعریف مقادیر مختلف دی‌الکتریک، می‌توان این مقادیر را برای پلاریزاسیون‌های افقی و عمودی، شبیه‌سازی کرد و نحوه انتشار امواج را بررسی نمود.

در نرم‌افزار CST، با استفاده از تنظیم Background‌ می‌توان نیمی از فضا را با تعریف لایه‌های دی‌الکتریک مختلف با مشخصات و ضخامت‌های گوناگون تعریف کرد.

در این ویدیوی آموزشی، نحوه تنظیم Background آموزش داده می‌شود.

2 دیدگاه برای “شبیه‌سازی محیط دی‌الکتریک چندلایه سه بعدی در CST

 1. mahdiye.rahzaani گفته:

  با سلام
  اگه ساختار دی الکتریک منحنی باشه بازم میشه به این روش رفت؟ مثلا یک نیم دایره چندلایه باشه که جنس لایه ها متفاوت باشن

  • آر-اف پلاس گفته:

   سلام. در این روش کل فضا لایه‌بندی می‌شود. مثلا برای بررسی زاویه بحرانی بین دو محیط کاربرد دارد.
   برای موردی که شما اشاره کردید، باید ساختار رسم شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 13 =