معرفی کتاب ADS Circuit Design Cookbook

معرفی کتاب ADS Circuit Design Cookbook

کتاب Circuit Design Cookbook را می‌توان یک منبع کامل برای یادگیری نرم‌افزار ADS دانست. این کتاب ارزشمند، در واقع یک درس کامل از طراحی RF است که شامل مثال‌های کاربردی است. مباحث کتاب Circuit Design Cookbook برای دانشجویان فوق‌لیسانس و سال آخر لیسانس مخابرات و الکترونیک مناسب است.

ویرایش دوم کتاب Circuit Design Cookbook به‌صورت pdf از طریق سایت keysight در اختیار علاقمندان قرار گرفته‌است.

کلیات کتاب

کتاب ADS Circuit Design Cookbook یک راهنمای کاملا عملی برای کسانی است که می‌خواهند طراحی مدارات RF و مایکروویو را از طریق نرم‌افزار ADS یاد بگیرند. این کتاب الکترونیک، مفاهیم پایه‌ای استفاده از شبیه‌سازهای کامپیوتری و همچنین مبانی تئوری طراحی مدارات فرکانس بالا را برای مهندسین توضیح می‌دهد.

طراحی مدارات فرکانس بالا در این کتاب با استفاده از نرم‌افزار Advanced Deisgn System (ADS) از پایه توضیح داده می‌شود. روش‌های حل مساله و شبیه‌سازی مدارات به‌طور کامل مطرح می‌شود. هر موضوع، با ارائه یک یا چند مثال کاربردی، با جزئیات کامل بسط داده می‌شود. در نهایت شما نرم‌افزار ADS را یاد می‌گیرید.

فصول کتاب

فصل اول کتاب ADS Circuit Design Cookbook مقدمه‌ای است بر نرم‌افزار ADS و شروع کار با آن.نحوه ایجاد یک پروژه جدید، ساخت شماتیک یک مدار، شبیه‌سازی اولیه و نمایش نتایج، از مباحثی است که در این فصل بررسی می‌شوند.

آموزش ADS و معرفی ابرارها و امکانات آن، تا فصل پنجم ادامه دارد. در فصل دوم مفاهیم تیون کردن و بهینه‌سازی توضیح داده می‌شود. فصل سوم شبیه‌سازی هارمونیک بالانس و کاربردهای آن را بررسی می‌کند. فصل چهارم گریزی است به مسایل الکترومغناطیس مسطح و استفاده از محیط layout در نرم‌افزار ADS. بالاخره در فصل پنجم استفاده از شبیه‌سازی المان محدود (FEM) در محیط layout به همراه مثال‌های کاربردی، بیان می‌شود.

فصل ششم تا نوزدهم به طراحی مدارات فرکانس بالا می‌پردازد. عناوین فصول به این شرح است:

۶٫ طراحی سیستم فرکانس بالا (RF)

۷٫ طراحی فیلتر مایکرواستریپ و گسسته مایکروویو

۸٫ طراحی کوپلر مایکرواستریپ و گسسته

۹٫ طراحی مقسم توان مایکرواستریپ و CPW

۱۰٫ طراحی تقویت‌کننده مایکروویو

۱۱٫ شبیه‌سازی آماری (تحلیل مونت-کارلو و Yield)

۱۲٫ طراحی ضرب‌کننده فرکانسی MESFET

۱۳٫ طراحی میکسر اکتیو

۱۴٫ طراحی اسیلاتور مایکروویو (یک VCO در ۱GHz)

۱۵٫ طراحی تقویت‌کننده توان

۱۶٫ طراحی سوییچ‌های MEMS فرکانس بالا

۱۷٫ معرفی ADS Ptolemy

۱۸٫ طراحی سیستم QPSK با استفاده از ADS Ptolemy

۱۹٫ شبیه‌سازی ترکیبی (Cosimulation) فرکانس بالا در ADS

 

در هر کدام از این فصل‌ها، به‌طور مفصل به جزئیات طراحی و شبیه‌سازی نرم‌افزاری مبحث مربوطه به همراه مثال‌های عملی پرداخته می‌شود.

منبع: آر-اف پلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − نه =