آموزش نرم‌افزار AWR – معرفی

آموزش نرم افزار AWR - درس 1

آموزش نرم‌افزار AWR را با معرفی این مجموعه قدرتمند و ماژول‌های آن شروع می‌کنیم.

 

نرم‌افزار AWR چیست ؟

نرم‌افزارهاي مجموعه AWR Design Environment و از قدرتمندترين و کاربردي‌ترين نرم‌افزارها براي طراحي و شبيه‌سازي مدارات RF و مايکروويو، از مدارات مجتمع مايکروويو تا مدارات مجتمع يکپارچه و هر چه اين بين وجود دارد، است.

نرم‌افزار Microwave Office امکانات خوبی را برای طراحي شماتيک و layout تا هارمونيک بالانس و شبيه‌سازي حوزه زمان تا سنتز و بهينه‌سازي و … در فرکانس بالا در اختيار شما قرار مي‌دهد.

توانمندي‌هاي اين نرم‌افزار شامل طراحي شماتيک و layout، شبيه‌سازي مدارات خطي و غيرخطي، آناليز EM، سنتز و بهينه‌سازي، بررسي قوانين طراحي (DRC) و تطبيق با کيت‌هاي طراحي بسياري از شرکت‌هاي معتبر توليدکننده قطعات است.

انعطاف پذیری بیشتر با استفاده از Co-Simulation

از مزاياي قابل‌توجه نرم‌افزار AWR Microwave Office، استفاده از موتور شبيه‌سازي قدرتمند CST STUDIO SUITE و همچنین ANSYS HFSS براي انجام شبيه‌سازي‌هاي سه‌بعدي و انتقال نتايج به محيط AWR است که کيفيت نتايج را بسيار ارتقاء مي‌دهد. به‌اين‌ترتيب، زماني که بخواهيد از اين مورد بهره‌مند شويد، هنگام انتخاب نوع حل‌کننده در محيط EM، گزينه CST Simulator 3D FEM یا ANSYS HFSS Simulator 3D FEM را انتخاب کنيد.

طراحی سیستمی

طراحی سیستمی در نرم‌افزار AWR
از ديگر نرم‌افزارهاي مجموعه AWR Design Environment مي‌توان به Visual System Simulator اشاره کرد که براي طراحي يک سيستم پيچيده به کار مي‌رود. از اين نرم‌افزار براي سيستم‌هاي بي‌سيم مانند LTE، DVB-H، CDMA2000، GSM/EDGE و… استفاده مي‌شود و در آن مي‌توان ساخت سيگنال‌هاي مدوله‌شده، شبيه‌سازي ترکيبي با ابزارهاي مداري، شبيه‌سازي سخت‌افزار در حلقه را انجام داد.

طراحی مدارات مجتمع

نرم‌افزار Analog Office يکي ديگر از اعضاي اين مجموعه، يک پيشنهاد ساده، منعطف و دقيق براي طراحي RFICها و ICهاي آنالوگ است. در اين نرم‌افزار مي‌توانيد تحليل‌هاي خطي و غيرخطي مدارات، آناليز الکترومغناطيسي، شبيه‌سازي ترکيبي با ابزارهاي سيستمي و طراحي آماري را انجام داد.

شبیه‌سازی الکترومغناطس سه‌بعدی

شبیه‌ساز AXIEM یک شبیه‌ساز سه‌بعدی صفحه‌ای است که با سرعت بسیار بالا، معادلات ماکسول را برای ساختار رسم شده حل می‌کند. از این شبیه‌ساز برای تحلیل ساختارهای پسیو، خطوط انتقال، آنتن‌های صفحه‌ای بزرگ و طراحی آرایه آنتن پچ استفاده می‌شود. شبیه‌ساز AXIEM از روش ممان (MoM) برای مش بندی و حل معادلات استفاده می‌کند.

شبیه سازی الکترومغناطیس سه بعدی در Microwave Office
در کنار AXIEM، شبیه‌ساز Analyst یک شبیه‌ساز تمام موج برای حل کامل معادلات ماکسول در فضای سه‌بعدی است. این شبیه‌ساز از روش عددی المان محدود (FEM) استفاده می‌کند و بیشتر برای تحلیل ساختارهای سه‌بعدی مانند کانکتورها، پکیج‌ها، اتصالات بسیار حساس، محاسبات میدان نزدیک و بهره در آنتن و آرایه‌ها و… استفاده می‌شود. اگرچه می‌توان از آن برای تحلیل ساختارهای سه‌بعدی مسطح هم استفاده کرد، اما نسبت به AXIEM زمان بسیار بیشتری نیاز دارد.

محيط يکپارچه نرم‌افزار AWR Design Environment، اين امکان را مي‌دهد که بدون نياز به استفاده از نرم‌افزاري ديگر يا تغيير محيط کار، طراحي يک سيستم کامل، از طراحي کلي و بلوکي تا طراحي زيرسيستم‌ها به‌صورت يکپارچه و در ارتباط باهم انجام شود.

منبع: AWR Corp

2 دیدگاه برای “آموزش نرم‌افزار AWR – معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *