آموزش نرم‌افزار AWR – معرفی

آموزش نرم افزار AWR - درس 1

آموزش نرم‌افزار AWR را با معرفی این مجموعه قدرتمند و ماژول‌های آن شروع می‌کنیم.

 

نرم‌افزار AWR چیست ؟

نرم‌افزارهای مجموعه AWR Design Environment و از قدرتمندترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارها برای طراحی و شبیه‌سازی مدارات RF و مایکروویو، از مدارات مجتمع مایکروویو تا مدارات مجتمع یکپارچه و هر چه این بین وجود دارد، است.

نرم‌افزار Microwave Office امکانات خوبی را برای طراحی شماتیک و layout تا هارمونیک بالانس و شبیه‌سازی حوزه زمان تا سنتز و بهینه‌سازی و … در فرکانس بالا در اختیار شما قرار می‌دهد.

توانمندی‌های این نرم‌افزار شامل طراحی شماتیک و layout، شبیه‌سازی مدارات خطی و غیرخطی، آنالیز EM، سنتز و بهینه‌سازی، بررسی قوانین طراحی (DRC) و تطبیق با کیت‌های طراحی بسیاری از شرکت‌های معتبر تولیدکننده قطعات است.

انعطاف پذیری بیشتر با استفاده از Co-Simulation

از مزایای قابل‌توجه نرم‌افزار AWR Microwave Office، استفاده از موتور شبیه‌سازی قدرتمند CST STUDIO SUITE و همچنین ANSYS HFSS برای انجام شبیه‌سازی‌های سه‌بعدی و انتقال نتایج به محیط AWR است که کیفیت نتایج را بسیار ارتقاء می‌دهد. به‌این‌ترتیب، زمانی که بخواهید از این مورد بهره‌مند شوید، هنگام انتخاب نوع حل‌کننده در محیط EM، گزینه CST Simulator 3D FEM یا ANSYS HFSS Simulator 3D FEM را انتخاب کنید.

طراحی سیستمی

طراحی سیستمی در نرم‌افزار AWR
از دیگر نرم‌افزارهای مجموعه AWR Design Environment می‌توان به Visual System Simulator اشاره کرد که برای طراحی یک سیستم پیچیده به کار می‌رود. از این نرم‌افزار برای سیستم‌های بی‌سیم مانند LTE، DVB-H، CDMA2000، GSM/EDGE و… استفاده می‌شود و در آن می‌توان ساخت سیگنال‌های مدوله‌شده، شبیه‌سازی ترکیبی با ابزارهای مداری، شبیه‌سازی سخت‌افزار در حلقه را انجام داد.

طراحی مدارات مجتمع

نرم‌افزار Analog Office یکی دیگر از اعضای این مجموعه، یک پیشنهاد ساده، منعطف و دقیق برای طراحی RFICها و ICهای آنالوگ است. در این نرم‌افزار می‌توانید تحلیل‌های خطی و غیرخطی مدارات، آنالیز الکترومغناطیسی، شبیه‌سازی ترکیبی با ابزارهای سیستمی و طراحی آماری را انجام داد.

شبیه‌سازی الکترومغناطس سه‌بعدی

شبیه‌ساز AXIEM یک شبیه‌ساز سه‌بعدی صفحه‌ای است که با سرعت بسیار بالا، معادلات ماکسول را برای ساختار رسم شده حل می‌کند. از این شبیه‌ساز برای تحلیل ساختارهای پسیو، خطوط انتقال، آنتن‌های صفحه‌ای بزرگ و طراحی آرایه آنتن پچ استفاده می‌شود. شبیه‌ساز AXIEM از روش ممان (MoM) برای مش بندی و حل معادلات استفاده می‌کند.

شبیه سازی الکترومغناطیس سه بعدی در Microwave Office
در کنار AXIEM، شبیه‌ساز Analyst یک شبیه‌ساز تمام موج برای حل کامل معادلات ماکسول در فضای سه‌بعدی است. این شبیه‌ساز از روش عددی المان محدود (FEM) استفاده می‌کند و بیشتر برای تحلیل ساختارهای سه‌بعدی مانند کانکتورها، پکیج‌ها، اتصالات بسیار حساس، محاسبات میدان نزدیک و بهره در آنتن و آرایه‌ها و… استفاده می‌شود. اگرچه می‌توان از آن برای تحلیل ساختارهای سه‌بعدی مسطح هم استفاده کرد، اما نسبت به AXIEM زمان بسیار بیشتری نیاز دارد.

محیط یکپارچه نرم‌افزار AWR Design Environment، این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به استفاده از نرم‌افزاری دیگر یا تغییر محیط کار، طراحی یک سیستم کامل، از طراحی کلی و بلوکی تا طراحی زیرسیستم‌ها به‌صورت یکپارچه و در ارتباط باهم انجام شود.

منبع: AWR Corp

2 دیدگاه برای “آموزش نرم‌افزار AWR – معرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =