آموزش نرم‌افزار CST – مختصات محلی

آموزش نرم افزار CST - درس 9

استفاده از مختصات اصلی یا اوریجینال برای رسم ساختار، ممکن است پیچیدگی‌هایی مانند محاسبات مختصات نقاط و زوایا و… ایجاد کند. تعریف مختصات محلی این امکان را می‌دهد که شکل‌هایی که در راستای محور مختصات اصلی نیستند، راحت‌تر و سریع‌تر رسم شوند.

مختصات اصلی با سه محور X-Y-Z که عمود بر هم هستند، مشخص می‌شود. در مختصات محلی، این سه محور عمود بر هم، به‌صورت U-V-W نشان داده‌می‌شوند.

در هر زمان که بخواهید می‌توانید مختصات محلی را از ریبون Modeling فعال یا غیرفعال کنید.

Modeling: WCS > Local WCS

[quote]نکته: هر شکل می‌تواند در یک مختصات محلی مختص خود ترسیم و ایجاد شود. این مختصات، مستقل از مختصات محلی ایجاد شده برای سایر شکل‌ها است![/quote]

روش‌های ایجاد یک مختصات محلی

با استفاده از ابزار Align WCS می‌توانید یک مختصات محلی جدید ایجاد کنید. سپس با استفاده از Transform WCS آن را منتقل کرده یا حول یکی از محورها، بچرخانید تا به وضعیت مناسب برای رسم ساختار برسید.

 

روش اول

متداول‌ترین روش برای تغییر محور مختصات، استفاده از Align WCS و قرار دادن محور مختصات محلی روی یک نقطه در امتداد یک لبه یا سطح است.

برای این منظور، ابتدا یک نقطه، لبه یا سطح را انتخاب کرده و سپس روی گزینه Align WCS کلیک کنید. محور مختصات به آن نقطه، یا مرکز لبه یا سطح منتقل خواهد شد.

  1. اگر یک نقطه را انتخاب کرده باشید، محور مختصات اصلی بدون هیچ چرخشی، به آن نقطه منتقل می‌شود.
  2. اگر سه نقطه انتخاب شود، مبدا مختصات به نقطه اول منتقل شده و صفحه U-V بر روی صفحه فرضی که سه نقطه می‌سازند، منطبق می‌شود.
  3. در صورت انتخاب یک لبه، مبدا مختصات به مرکز لبه منتقل شده و محور U در راستای لبه قرار می‌گیرد.
  4. با انتخاب یک سطح، مبدا مختصات به مرکز سطح منتقل شده و صفحه U-V بر آن سطح مماس می‌شود.
انتخاب مختصات محلی

روش دوم

استفاده از تنظیمات دستی پارامترهای مورد نظر است. با رفتن به Modeling: WCS > Local WCS > Local Coordinate System Properties، پنجره‌ای باز می‌شود که به‌راحتی می‌توانید مختصات مبدا مختصات محلی، جهت بردار نرمال و همچنین جهت محور U را مشخص کنید.

 

روش سوم

با استفاده از گزینه Transform WCS به‌راحتی می‌توانید، محور مختصات اصلی را به یک نقطه دلخواه انتقال دهید (move) یا آن را حول یکی از محرهای اصلی، بچرخانید (rotate) و یک محور مختصات محلی جدید ایجاد کنید.

منبع: RFplus

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 20 =