چگونه یک فریت بید مناسب انتخاب کنیم؟

پرسش و پاسخ آموزشی آر-اف پلاس

پرسش:

[quote arrow=”yes” ] برای انتخاب فریت بید مناسب برای سیستم که در بعضی فرکانس ها خوب کار نمیکنه چه نکاتی رو باید رعایت کنیم؟[/quote]

پاسخ آر-اف پلاس:

فریت‌بیدها برای تضعیف فرکانس‌های بالا در مدارات الکترونیکی استفاده می‌شوند. مدار معادل فریت‌بیدها را به‌صورت ساده می‌توان مجموعه‌ای از سلف، خازن و مقاومت موازی که درنهایت با یک مقاومت سری شده‌اند، بیان کرد. مقاومت سری نماینده جریان DC است. سلف المانی است که باعث تضعیف سیگنال‌های فرکانس بالا می‌شود. مقاومت موازی، نماینده جریان AC و خازن هم نشان‌دهنده ظرفیت پارازیتیک است. مشخصه فریت‌بیدها، فقط در باند فرکانسی باریکی مقاومتی می‌شود.
فریت‌بیدها معمولا برای جریان‌های DC مشخصی، ساخته می‌شوند. جریان‌های بیشتر از مقدار مشخص‌شده می‌تواند به قطعه آسیب بزند. ضمنا افزایش دما می‌تواند نرخ جریان را افزایش دهد و درنتیجه امپدانس فریت تغییر خواهد کرد. با افزایش جریان DC، فریت به اشباع می‌رود و مقدار سلف کاهش می‌یابد.

فریت‌بیدها مانند یک فیلتر پایین گذر عمل می‌کنند و فرکانس‌های بالا را حذف می‌کنند. اما این فیلتر، پهنای باند زیادی ندارد، بنابراین تنها برای حذف رنج مشخصی از فرکانس می‌تواند کمک کند. شما باید فریت‌بیدهای را انتخاب کنید که فرکانس نامطلوب در باند مقاومتی مشخصه آن باشد. اگر اندکی بالاتر یا پایین‌تر باشد،‌تاثیر مطلوب را نخواهد داشت.
برای این منظور، به مشخصه امپدانس برحسب فرکانس که شرکت سازنده ارائه می‌کند مراجعه کنید. ضمنا اگر جریان مصرفی مدار شما زیاد است، نیاز به انتخاب فریتی دارید که بدون اشباع شدن و کاهش امپدانس، به‌درستی عمل کند.

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

بنر تلگرام آر-اف پلاس
بنر اینستاگرام آر-اف پلاس
بنر لینکداین آر-اف پلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 2 =