آموزش نرم‌افزار HFSS – معرفی

آموزش نرم افزار HFSS - درس 1

نرم‌افزار HFSS که نامش مخفف عبارت High Frequency Structure Simulator است، يکي از قديمي‌ترين و قوي‌ترين شبيه‌ساز‌ها براي پيش‌بيني رفتار الکترومغناطيسي ساختارها در فرکانس‌هاي بالاست. این نرم‌افزار در ابتدا توسط شرکت HP معرفي شد. سپس شرکت Ansoft آن را توسعه داد. نرم‌افزار HFSS اکنون دراختیار شرکت ANSYS است و به‌صورت يک مجموعه کامل نرم‌افزاري به‌نام ANSYS Electronics Desktop عرضه می‌شود. در اين مجموعه بخش‌هاي مختلفي ازجمله HFSS، Maxwell، Simplorer، Q3D Extractor و… برای کاربردهای متنوع وجود دارند.

با استفاده از ANSYS Electronics Desktop شما می‌توانید در یک محیط مجتمع، مسایل الکترومغناطیس سه بعدی را با ترکیبی از سیستم‌ها و مدارات، شبیه‌سازی و تحلیل کنید. به‌این‌ترنیب یک سیستم کامل را اسمبل کرده و اثرات بخش‌های محتلف را در ارتباط با هم تحلیل می‌کنید.

این مجموعه در ارتباط با سایر نرم‌افزارهای ANSYS امکان تحلیل کامل حرارتی و مکانیکی را هم فراهم می‌سازد.

مدیریت طراحی و شبیه‌سازی

ANSYS Electronics Desktop یک محیط کاربری را فراهم می‌کند که در آن ایجاد ساختار و تنظیمات، کنترل شبیه‌سازی، و پس از پردازش در یک قالب انجام می‌شود. شبیه‌سازیهای میدان الکترومغناطیس HFSS، Maxwell و Q3D Extractor این دسکتاپ را با تمام تحلیل‌های موجود به اشتراک می‌گذارد تا یک طراحی واحد ایجاد شود. محیط دسکتاپ یکپارچه می‌تواند برای ساخت طراحی‌های الکترونیکی و الکترومکانیکی هم استفاده شود. دراین‌صورت شبیه‌سازی جامع که به‌صورت دینامیک، شبیه‌‌سازی الکترومغناطیس، مدارات الکتریکی و سیستم را با هم لینک می‌کند، انجام می‌شود.

ساختارهای سه بعدی HFSS

نرم افزار HFSS

محیط HFSS یک محصول شاخص پیشرفته برای طراحی پکیج IC و PCB و شبیه‌سازی ساختارهای سه بعدی است. در این‌جا به‌راحتی می‌توانید ساختارهای پارامتری را مدل کنید. حل میدان‌های الکترومغناطیس، کاملا سه بعدی است. مدل های برد مدار چاپی، پکیج‌های الکترونیکی و مدرارت مجتمع می‌توانند از نرم‌افزارهای EDA‌ به محیط دسکتاپ آورده شوند. ضمن اینکه در این بخش، با استفاده از مش‌بندی پیشرفته و اختصاصی، سرعت محاسبات زیاد شده‌است.

طراحی اتوماسیون و اسکریپت‌ها

اسکریپت HFSS

Electronics Desktop از هر دوزبان پایتون و ویژوال بیسیک برای اسکریپت‌نویسی پشتیبانی می‌کند. شما می‌توانید فعالیت‌های ماوس و صفحه‌کلید را حین ساختن مدل،‌تنظیم شرایط مرزی، پارامترهای شبیه‌سازی و پس از پردازش، ضبط کرده و در جای دیگر استفاده کنید.

کتابخانه قطعات و مدل‌ها

کتابخانه HFSS

طراحی قطعات RF و مایکروویو، آنتن و اجزای پسیو، و ادوات سرعت بالا (High Speed) در یک ساختار، یک چالش جدید در سازماندهی طراحی ایجاد می‌کند. در همین راستا، ANSYS Electronics Desktop از کتابخانه قطعات سازندگان مختلف و تکنولوژی‌های مدل‌سازی متنوع پشتیبانی می کند.

توانمندی جدید نرم‌افزار HFSS شما را قادر می‌کند تا قطعات فرکانس بالا را طراحی و بهینه‌سازی کرده و با دپارتمان مهندسی و در نهایت با شرکت‌های تامین‌کننده، به اشتراک بگذارید. همانطور که پارامترهای S با ارائه یک جعبه سیاه از قطعات فرکانس بالا، تحولی در طراحی مایکرویو ایجاد کرد، این قابلیت جدید، با فراهم کردن دقت سه بعدی دز اسمبلی، که منجر به افزایش سرعت در مطالعات می‌شود، طراحی را ساده‌تر می‌کند.

منبع: ANSYS

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 16 =