معرفی کتاب Numerical Techniques in Electromagnetics with MATLAB

روشهای عددی در الکترومغناطیس با MATLAB

کتاب Numerical Techniques in Electromagnetics with MATLAB اثری ارزشمند از آقای سادیکو (Sadiku) است که به‌عنوان یکی از مراجع مهم برای آموزش مباحث روش‌های عددی در الکترومغناطیس، در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

ویرایش سوم این کتاب در سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات CRC Press منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرارگرفته است.

کلیات کتاب

این کتاب، راهنمایی است برای حل مسایل الکترومغناطیس با استفاده از روش‌های عددی و کامپیوتر که درواقع می‌تواند پایه بسیاری از نرم‌افزارهای طراحی‌شده برای حل مسایل الکترومغناطیس باشد.

انتشار ویرایش سوم از این کتاب،‌ نشان‌دهنده درک اهمیت روش‌های عددی حل معادلات الکترومغناطیس است. این نسخه شامل تغییرات و پیشرفت‌های اخیر در حوزه روش‌های عددی، شامل الگوریتم‌های استاندارد برای روش تفاضل محدود حوزه زمان (FDTD) و رفتار شرایط مرزی جذب در این روش، روش المان محدود و روش ماتریس خط انتقال است. فصل جدیدی با عنوان روش‌های خط، به این کتاب اضافه‌شده است.

در این ویرایش، کدهای MATLAB جایگزین کدهای فرترن شده است تا کارایی روش‌های حل مساله با تکنیک‌های جدید افزایش پیدا کند.

فصول کتاب

این کتاب دارای ۹ فصل و ۴ ضمیمه است. مسایل ذکر شده در انتهای هر فصل،‌به درک مفاهیم مطرح شده، کمک زیادی می‌کند.

این کتاب با مروری بر تئوری الکترومغناطیس، دسته‌بندی‌های مسایل الکترومغناطیس و بررسی اجمالی تئوری‌های مهم شروع می‌شود.

در فصل بعد با عنوان «روش‌های آنالیز» به بررسی تفکیک متغیرها در سیستم‌های مختصات مختلف می‌پردازد و بعد از معرفی تعدای از توابع متعامد، بسط سری‌ها را برای معادلات پواسون در یک مکعب و استوانه تشریح می‌کند.

فصل‌های ۳ تا ۹ به‌طور جداگانه به یکی از روش‌های عددی می‌پردازد:

 1. روش تفاضل محدود (Finite Difference)
 2. روش ممان (Method of Momentum)
 3. روش المان محدود (Finite Element)
 4. روش ماتریس خط انتقال (Transmission Line Method)
 5. روش خطوط (Method of Lines)

در این فصل‌ها علاوه بر بسط تئوری روش‌های عددی حل مسایل الکترومغناطیس، موارد کاربرد هر یک از آن‌ها نیز بررسی می‌شود و با ارائه مثال‌های عملی، درک مفاهیم را ساده‌تر می‌کند. به‌عنوان‌مثال در فصل «روش تفاضل محدود» به مسایل مربوط به انتشار در موج‌برها و مسایل پراکندگی (scattering) اشاره می‌شود. یا در فصل «المان محدود» با معرفی توابع گرین و معادلات انتگرالی، مسایل مربوط به جذب امواج الکترومغناطیس در بدن انسان را بررسی می‌کند.

در بخش ضمیمه کتاب Numerical Methods in Electromagnetics with MATLAB، روابط برداری، مقدمات برنامه‌نویسی با MATLAB و همچنین تعدای از روش‌های حل عددی از جمله روش گاوس، روش جاکوبی، روش گرادیان، ماتریس معکوس و… آورده شده است.

در آخرین ضمیمه این کتاب، حل مسایل فرد پایان فصل‌ها انجام شده‌است که کمک بزرگی برای دانشجویان در یادگیری هرچه بهتر روش‌های عددی است.

منبع: RFplus

8 دیدگاه برای “معرفی کتاب Numerical Techniques in Electromagnetics with MATLAB

 1. کمال طالبی گفته:

  من این کتاب را تهیه نکرده ام اما با مطالعه کوتاهی که از این صفحه در مورد آن خوندم فکر کنم مطالب خوبی داشته باشد

  • آر-اف پلاس گفته:

   سلام
   اگر به مباحث روش‌های عددی علاقه‌مند هستید، توصیه می‌کنیم حتما این کتاب را مطالعه کنید. در این کتاب به نحوه پیاده‌سازی روش‌ها با MATLAB به‌طور مفصل اشاره می‌کند.
   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 1 =