آموزش نرم‌افزار CST – سوییپ پارامتری

آموزش نرم افزار CST - درس 16

در درس ششم، هفتم و هشتم نحوه ایجاد یک ساختار در نرم‌افزار CST، آموزش داده شد. در پنجره تنظیمات شکل‌ها می‌توانید به‌جای اعداد ثابت از متغیرها استفاده کنید. کاربرد عمده متغیرها برای سوییپ پارامتری و بهینه‌سازی است.

ایجاد پارامترها

در نرم‌افزار CST به دو روش می‌توانید یک متغیر ایجاد کرده و به آن مقداری نسبت دهید. در روش اول، به‌طور مستقیم در پنجره Parameter List که در پایین صفحه اصلی قرار دارد، متغیر و مقدار اولیه آن را وارد کنید. سپس در پنجره تنظیمات ساختار از آن استفاده کنید.

در روش دوم، می‌توانید هنگام ایجاد یک ساختار، بجای واردکردن عدد، یک متغیر وارد کنید. هنگام بستن پنجره تنظیمات شکل، یک پنجره جدید باز می‌شود و شما باید یک مقدار اولیه برای آن متغیر وارد کنید. این متغیر به Parameter List اضافه می‌شود.

سوییپ پارامتری

با استفاده از Parameter Sweep می‌توانید مقدار یک یا چند متغیر را در بازه مشخصی تغییر دهید. به‌این‌ترتیب اثر تغیری هر پارامتر بر مشخصه‌های میدانی ساختار را ببینید. به‌عنوان‌مثال می‌توانید با تغییر ابعاد یک آنتن پچ مربعی یا ضخامت زیرلایه، اثر این تغییرات را بر فرکانس رزونانس آنتن یا پهنای باند بینید. شکل زیر تغییرات پارامتر S یک آنتن پچ را که با سوییپ پارامتر طول آن ایجاد شده است نشان می‌دهد.

سوییپ پارامتر S

برای تنظیم سوییپ از Simulation: Solver -> Par. Sweep اقدام کنید. در پنجره بازشده، ابتدا با کلیک روی New Seq. یک sequence جدید ایجاد کنید. با کلیک روی New Par.، می‌توانید در هر sequence چند پارامتر برای سوییپ تعریف کنید. نحوه عملکرد به این صورت است که ابتدا پارامترهای موجود در Sequence اول سوییپ می‌شوند. با اتمام آن‌ها، sequence دوم شروع می‌شود.

پنجره سوییپ پارامتری

بعد از اتمام عملیات سوییپ پارامتری، با انتخاب یک یا چند مقدار از بخش Result Navigator در پایین پنجره اصلی، می‌توانید نتایج مرتبط را مشاهده کنید. ضمن اینکه از طریق Template Based Post Processing هم می‌توانید، رفتار یک مشخصه خاص را براثر سوییپ پارامتری به‌دلخواه تنظیم کرده و نمایش دهید.

منبع: RFplus

6 دیدگاه برای “آموزش نرم‌افزار CST – سوییپ پارامتری

 1. pedram گفته:

  سلام .زمان وارد کردن پارامتر به صورت متغیر بعد از باز شدن پنجره تعریف مقدار ارور unable to evaluate expression می دهد ، زبان سیستم هم انگلیسی است ،ممنون.

 2. محمدرضا گفته:

  سلام خیلی ممنون ازسایت خوبتون وقتی در نرم افزار cst پارامتری را به صورت اعشاری تعریف می کنم ارور میده وپیغام میده نامعتبره لطفا اگه می تونید راهنماییم کنید

  • آر-اف پلاس گفته:

   سلام دوست عزیز
   این مشکل معمولا ناشی از زبان ویندوز هست که روی فارسی تنظیم شده است.
   برای رفع این مشکل یا زبان سیستم را به EN تغییر دهید. یا از بخش Region Format گزینه Decimal symbol را بجای / ، نقطه قراردهید.
   پیر.ز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =